Question :
70) Berkel Company processes sugar cane into three products. During : 1211866
70) Berkel Company processes sugar cane into three products. During May, the joint costs of processing were $600,000. Production and sales value information for the month were as follows:
Product
Units Produced
Sales Value at Splitoff Point
Separable costs
Sugar
15,000
$200,000
$60,000
Sugar Syrup
10,000
175,000
192,000
Fructose Syrup
5,000
125,000
96,000
Required:
Determine the amount of joint cost allocated to each product if the sales value at splitoff method is used.
71) Calamata Corporation processes a single material into three separate products A, B, and C. During September, the joint costs of processing were $300,000. Production and sales value information for the month were as follows:
Product
Units Produced
Final Sales Value per Unit
Separable Costs
A
10,000
$25
$125,000
B
15,000
30
250,000
C
12,500
24
125,000
Required:
Determine the amount of joint cost allocated to each product if the constant gross-margin percentage NRV method is used.
72) Oregon Lumber processes timber into four products. During January, the joint costs of processing were $280,000. There was no inventory at the beginning of the month. Production and sales value information for the month is as follows:
Sales Value at
Product
Board feet
Splitoff Point
Ending Inventory
2 × 4’s
6,000,000
$0.30 per board foot
500,000 bdft.
2 × 6’s
3,000,000
0.40 per board foot
250,000 bdft.
4 × 4’s
2,000,000
0.45 per board foot
100,000 bdft.
Slabs
1,000,000
0.10 per board foot
50,000 bdft.
Required:
Determine the value of ending inventory if the sales value at splitoff method is used for product costing. Round to 3 decimal places when necessary.
73) Zenon Chemical, Inc., processes pine rosin into three products: turpentine, paint thinner, and spot remover. During May, the joint costs of processing were $240,000. Production and sales value information for the month is as follows:
Product
Units Produced
Sales Value at Splitoff Point
Turpentine
15,000 liters
$120,000
Paint thinner
15,000 liters
100,000
Spot remover
7,500 liters
50,000
Required:
Determine the amount of joint cost allocated to each product if the physical-measure method is used.
74) Red Sauce Canning Company processes tomatoes into catsup, tomato juice, and canned tomatoes. During the summer of 20X5, the joint costs of processing the tomatoes were $420,000. There was no beginning or ending inventories for the summer. Production and sales value information for the summer is as follows:
Product
Cases
Sales Value at Splitoff Point
Separable Costs
Selling Price
Catsup
100,000
$6 per case
$3.00 per case
$28 per case
Juice
150,000
8 per case
5.00 per case
25 per case
Canned
200,000
5 per case
2.50 per case
10 per case
Required:
Determine the amount allocated to each product if the estimated net realizable value method is used, and compute the cost per case for each product.
75) Pilgrim Corporation processes frozen turkeys. The company has not been pleased with its profit margin per product because it appears that the high value items have too few costs assigned to them, while the low value items have too many costs assigned to them. The processing results in several products, the primary one of which is frozen small turkeys. Other products include frozen parts such as wings and legs, byproducts such as skin and bones, and unused scrap items.
Required:
What may be the cost assignment problem if a key consideration is the value of the products being sold?